Psycholog Nowy Sącz

Czy leci z nami pilot?
Namierz życiową kontrolę!

samolot w lusterku

Zła wiadomość jest taka, że czas leci. Dobra, że TY jesteś pilotem – powiedział Michael Altshuler. A ja dopowiadam: NIE ODDAWAJ STERÓW. Nie zrzekaj się kontroli 😉 


Od dziecka obserwujesz zależności między tym, co robisz, a tym, co dzieje się później. Te obserwacje, szczególnie jeśli są powtarzalne, prowadzą do wykształcenia przekonania o tym czy warto podejmować jakiekolwiek aktywności, aby osiągnąć zamierzone cele.

To przeświadczenie może być odmienne w zależności od tego jakie wyciągnęliśmy wnioski z dotychczasowych obserwacji.
Na jednym biegunie są ludzie zmieniający marzenia w cele, na drugim – osoby oczekujące, że „coś się w ich życiu zmieni” bez ich udziału, albo z udziałem symbolicznym.

Aby móc często i szczerze cieszyć się z życia, trzeba mieć poczucie wewnętrznie ulokowanej kontroli. Objawia się ono w ten sposób, że człowiek przeżywając porażkę, wie, że jest ona owocem niewystarczających starań, braku wiedzy lub zdolności. Wbrew pozorom taka refleksja redukuje stres i sprzyja rozwojowi. Jeśli masz wewnętrznie ulokowane poczucie kontroli i osiągasz sukces – jesteś dumny z efektu swoich starań i utwierdzasz się w poczuciu zaufania do siebie.

Odmiennie reagują osoby, u których umiejscowienie kontroli jest zewnętrzne. Cokolwiek im się przytrafi, interpretują to jako efekt działania czynników zewnętrznych: pomocy/przeszkód ze strony innych ludzi, sprzyjających/niesprzyjających okoliczności losu, ślepego trafu/pecha, przeznaczenia. Zewnętrzne umiejscowienie kontroli każe porzucić wiarę, że człowiek ma na swój los znaczący wpływ.

Z badań wynika, że sukces można przewidywać częściej u osób, przekonanych, że powodzenia bądź niepowodzenia zależą głównie od nich samych. To logiczna konsekwencja prostej zależności: wiara w skuteczność własnych starań sprzyja podejmowaniu aktywności nastawionych na realizację życiowych celów. Jeśli zaś ktoś jest przekonany, że koleje losu zależą wyłącznie od czynników zewnętrznych – jego motywacja do zaangażowania w realizację marzeń – będzie mniejsza.

Dbaj o to, aby Twoje poczucie kontroli nie wymknęło się na zewnątrz.

Dobrego 2023 !